Lider’den Lider’e Risk Yönetimi

Bizler, her birimiz kendi hayatlarımızın birer lideriyiz. Bu hayat ve mevcut düzen, bizleri birtakım yetkinliklere sahip olmak zorunda bırakıyor. Hedefler vardır, hedeflere uzanan yollar vardır ve sonuçlar vardır. Bu yolun temiz olması, tam da konumuz olan “risk yönetimi” kabiliyetinden geçiyor. Gerek kurumsal yaşam gerek günlük hayat derken analiz etmemiz gereken pek çok durumla karşılaşıyoruz. Bunlar yeri geliyor birer sorun olarak yeri geliyor sonuç olarak çıkıyor karşımıza.

Bu yazımda, sizleri yaşadığımız “problemler” karşısında sahip olmamız gereken kilit özelliklerden biri olan “risk yönetimi”nden bahsedeceğim. Fakat hadi gelin, önce risk neymiş onu öğrenelim.

Risk, sözlüğümüzde “zarara uğrama tehlikesi” olarak ifade edilmiş bir sözcük iken çeşitli kaynakları incelediğimizde “iç ve dış etkenlerin idareleri altında oluşabilecek durum ve olaylar bütünü” sonucuna ulaşıyoruz. Peki bir hayat analizi yapsak, yaşadığınız hangi risk geliyor aklınıza? Fiziksel olarak sizi etkileyen bir olay mı yoksa günlük yaşam dengenizi zedeleyebilecek ölçüden bir durum mu anımsıyorsunuz? Eğer gerçek bir lider veya lider adayıysanız, bu etkenlerin başarıyla yönetilmesi veya kaldırılması gerektiğinin farkındasınız demektir. Başarıyla yönetmek kısmı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir elbette. Kimisi “panik olmaksızın” anlamına ulaşır kimisi “sonucun olumsuz olmaması”.

Bir durum karşısında çizilebilecek pek çok yol vardır: sakin olup plana sadık kalmak, inovatif düşünerek planı dallandırmak, krize girerek işin içinden çıkamamak… Şimdi bir taslak plan oluşturarak işimizi kolaylaştıralım. Riskimizin profilini oluşturarak konumumuzun hedef-tolerans tablosunu çizelim. Yönetim politikamızı belirleyip sürece koyulduğumuz an karşımıza çıkan her bir adım bizi başarıya taşıyacak yeni sonuçlar doğuracaktır. Bu yolculukta eğer gerçek bir “lider” iseniz, sizlere eşlik eden yoldaşlarınız olacaktır. Çözüme ulaşma yolundaki son adımda tüm ekibin daha yetkin olması sağlanmalıdır. Geçirilmekte olan süreç ve gelecek yeni durumlara yönelik kapı gibi sağlam bir ekip oluşturulduktan sonra göreceksiniz ki artık her şeye hazır, göğsü gergin bir ekipsiniz!

Sancılı başlayan bu süreçte kol kola girmenin ve birlikte adım atmanın ne olduğunu gösteren bir aşamadır risk yönetimi. Lider’den lider’e yol haritası olarak sunulmuş olan bu yazı, daha başarılı ekiplerin doğuşuna tanıklık etmek üzere sizlerle kavuşmaktadır. Sükunet, inanç, özgüven ve biraz da sabırla, hep daha ileriye!