Sosyal Medya:

Berk Kaya

Berk Kaya, lise öğrenimine 2017 yılında Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi’nde başlamıştır. 2019 yılında YKS sınavına hazırlanma sürecine girmek için Açı Koleji Fen Lisesi’ne geçiş yapmıştır. 2021 yılında buradan da mezun olmuştur.

2021 yılında TED Üniversitesi Mühendislik Programları’nda üniversite eğitimine başlamıştır. 1 yıllık ingilizce hazırlık dönemi sonrasında hayatında yeni bir pencere açmak isteyen Berk, birden çok alanda fırsatları değerlendirmeye başlamıştır.

1. sınıf itibariyle beraber büyük bir sorumluluk alan Berk, hazırlık döneminde alt ekip üyesi olarak yer aldığı Bilim ve Teknoloji Topluluğu Başkanı olmuştur. 1 yıl içinde çeşitli projeleri deneyimleme, liderlik özelliklerini geliştirme ve sayısız daha birçok özelliğini geliştirme fırsatı yakalamıştır.

Eline geçen birçok fırsatı değerlendirmekle kalmamı, birçok fırsat yaratmak içinde elinden geleni yapmıştır. İçinde Google, Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi birçok paydaşın bulunduğu Oyun ve Uygulama Akademisine kabul edilen 2000 gençten biri olmuştur. Kendini Unity ve Flutter teknoloji konularında geliştirmiş ve çeşitli bootcamp, gamejam gibi çeşitli yarışmalara da katılma fırsatı elde etmiştir. Bu süreçte eğitime katılanlar arasından seçilen 5 kişi arasında yer almış ve Star-Team e seçilmiştir.

Bir taraftan da yazılım alanında kendini geliştirmek isteyen Berk, okulunun verdiği Java derslerinin yanında kendini bu alanda geliştirmek için çeşitli yazılım kurslarına ve eğitimlerine katılmıştır. Bunun yanı sıra IBM ve Coursera işbirliğinden doğan Data Science ve Data Analyst eğitimlerini tamamlamış ve Google tarafından oluşturulan Project Management eğitimini de yine bu süreçte tamamlamıştır.

Hiçbir zaman öğrenmeyi bırakmak istemeyen Berk, bu süreçler devam ederken ilk yılını 3.62/4.00 ortalama ile bitirmiştir. İlk yılının ikinci dönemi devam ederken çeşitli stajlara başvurmuştur. Hem uluslarası alanda öne çıkan Huawei’de hem de kendisi için fazlasıyla öğretici ortamlar sunan Türkiye Ürün ve İhtisas Borsasın’da gönüllü stajlarını gerçekleştirmiştir.

2. sınıfın başlamasıyla beraber bu sefer uluslarası programlara gözünü diken Berk, şu anda hem Microsoft hem de IBM Z ambassador olarak görevler almaktadır. McKinsey & Company şirketi tarafından oluşturulan Take A Step Forward programına da başvurarak kabul almıştır.

2. sınıfın sosyal ve liderlik becerileri alanında kendisine fazlasıyla şey katmasını isteyen Berk, Lider Gelişim Programına da burada başvurmaya karar vermiştir. Hem İlker Canbulut tarafından verilen mentörlük desteğiyle hem de kendisinin LIGEP içerisinde aktif rol alıp Website Takım Lideri olmasıyla beraber kendi gelişimini devam ettirmektedir.