Sosyal Medya:

Ayça Işık

Ayça, 14 Mart 2002 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Küçüklüğünde başlayan gökyüzü ve uzay merakı, 14 yaşında ilk teleskopunu alarak daha da artmıştır. Daha sonrasında 3 sene boyunca para biriktirmiş ve bilgisayar donanımlı bir teleskop almıştır. Bu sayede Ay’ın kraterlerini, Satürn’ün halkalarını ve Jüpiter’in uydularını fotoğraflayarak Astrofotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlamıştır. “Türkiye Kadın Astrofotoğrafçılar Topluluğu” kurucu üyesi olarak, bu alanı daha bir çok insana ulaştırmayı kendine hedef edinmiştir.

Hayallerinin hayattaki amacına dönüşmesini isteyen Ayça, kariyerini Uzay Mühendisliği yönünde yapmaya karar vermiş ve %100 İngilizce eğitim veren Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ni kazanmıştır. 1.sınıftayken okulunun Astronomi ve Uzay Bilimleri Topluluğunun başkan yardımcısı olmuş, okulda çeşitli gözlem ve etkinlikler düzenlemiş, Astronomi ve Astrofotoğrafçılık üzerine sunumlar yapmıştır. Ayrıca sunuculuk yeteneğini geliştirmek adına online olarak Ulusal Bilim Kongresi’ni sunarak, uzay alanında başarılı bir çok değerli insanla tanışma fırsatı elde etmiştir.

Tenis oynamaktan, dans etmekten ve yeni yerler görmekten fazlasıyla keyif alan Ayça, okul ve kariyer hayatının dışında sosyal ve her ortama uyumlu biri olarak tanınmıştır. Kişisel gelişim ve psikoloji kitapları okumayı da kendine alışkanlık edinmiştir. Mühendisliğin yanı sıra, liderlik ve iletişim becerilerini de geliştirmeye fazlasıyla önem veren Ayça, bir çok aşamadan oluşan Lider Gelişim Programı mülakatlarını başarıyla tamamlamıştır. Şu anda “LİGEP 6” üyesi olarak bir çok değerli insanla birlikte yoluna devam etmektedir.