Sosyal Medya:

Umutcan Güçlü

Umutcan Güçlü, 13 Kasım 2001 tarihinde Kayseri’de dünyaya gelmiştir. İlkokul yıllarında sınıf arkadaşlarıyla hikaye yazarak yaratıcılığını ortaya koymuş, ortaokulda mental aritmetik, satranç ve kort tenisiyle ilgilenerek bu alanlarda başarı elde etmiştir.

Lise eğitimini tamamlayıp, 2020’de Ahmet Eren Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra bir yıl ara vermiş ve 2021’de İstanbul Kültür Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne başlamıştır.

Üniversiteye hazırlık döneminde, teknoloji ve mühendislik alanındaki deneyimini artırmak için otonom araç projesinde yer almıştır. Aynı dönemde yurt dışında faaliyet gösteren bir firmada ortaklık ve mali yönetim görevlerini üstlenerek, 21 yaşında bu alanda büyük bir başarı elde etmiştir. Daha sonra bu firmadan ayrılarak bilgisayar oyunu yapma hedefiyle kelebek etkisi prensibini uygulayarak hikayeli oyun projesi için senaryo yazmaya başlamış ve sonrasında bu senaryoyu kitap formatına dönüştürme kararı almıştır.

Üniversite hayatı boyunca akademik çalışmalarının yanı sıra spor alanında da aktif olmuş, üniversite hentbol takımında kaleci olarak görev yapmıştır.

2022’nin son çeyreğinde İstanbul Kültür Üniversitesi Geek Kulübü’nde kurucu başkan yardımcısı olmuş. 2018 yılında Twitch platformunda yayın yapmaya başlamış ve üniversite sınav sürecinden bir ara vermiş olsa da, 2022’de tekrar yayın yapmaya başlamıştır.

2023’ün ilk çeyreğinde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Kurumsal Daire Başkanlığında yarı zamanlı çalışmaya başlamış, aynı yılın sonunda bu görevden ayrılarak Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun danışma birimi bünyesinde proje geliştirme ekibinin başına geçmiştir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun Danışma Birimi ortaklığıyla “Cumhuriyetin 100. Yılında Bizce Cumhuriyet” isimli podcast projesini hayata geçirmiş ve bu alandaki çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca “İKÜ Dijital İletişim Akademisi: Genç İletişimciler Okulu” adındaki akademide proje asistanlığı yapmıştır. 2023’ün son çeyreğinde TÜBİTAK Argem kapsamında girişimcilik konusunda bir söyleşiye katılmış, gençlerle bir araya gelerek gelecek vaadeden gençlere mentorluk yapmaya başlamıştır. Ayrıca üniversite başlangıcında olan genç arkadaşlarına deneyimlerini aktarmak ve gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla mentorluk ve söyleşiler yapmaya başlamıştır. Son olarak, Yönetici ve Kariyer Koçu İlker CANBULUT Kurucu Başkalığını yaptığı Lider Gelişim Programı’na katılmaya hak kazanmış ve Yönetim Konseyi başkanlığını üstlenmiştir. Ekip yönetimi, liderlik, strateji ve iletişim gibi çok yönlü ve yoğun bir 1 yıllık eğitim programında düzenli olarak birebir ve uygulamalı eğitimler almaya devam etmektedir.