Sosyal Medya:

Şeyma Çiftçi

İnsan Kaynakları Birimi Mentoru

Youtube İçerik Üretimi Mentoru

İstanbul doğumlu olan Şeyma Çiftci Haluk Ündeğer Lisesinde öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Medipol Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünü kazanıp 2017 senesinde mezun olmuştur.  Stajını 2016-2017 yılları arasında Medipol Sağlık Grubu bünyesinde biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuvarlarında gerçekleştiren Şeyma mezuniyeti sonrası 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi %30 ingilizce Biyomühendislik bölümüne yerleşmiştir. Hala eğitimine devam etmekte olan ve 4.sınıf öğrencisi olan Şeyma Çiftci, eğitim hayatı süresince çeşitli topluluklarda üyelik, liderlik, koordinatörlük gibi çeşitli deneyimler elde etme fırsatı yakalamıştır.

 Bunlardan biri 2019 yılında üye olarak başladığı topluluk olan IEEE Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Kulübüdür.  2 yıl süresince bu  kulüpte görev alan Şeyma, 2020-2021 yılları arasında IEEE Yıldız Teknik Üniversitesi EMBS (Engineering in Medicine & Biology Society) ‘in başkanlığını yürütmüştür. Aynı zamanda sektörün en bilinen etkinliklerinden biri olan BioForm VIII’in koordinatörlüğünü üstlenerek ilaç, biyoteknoloji ve tıpta mühendislik alanlarındaki üst segment şirketlerle çeşitli sponsorluk anlaşmaları sağlamış ve etkinliğin birden fazla rekora imza atmasına öncülük etmiştir.

Topluluklarda görev alırken aynı zamanda ilgi duyduğu alanlarda staj yapmaya başlamış ve 2021 yılında 8 ay Vivosens Biyoteknoloji şirketinde üretim stajyeri olarak rol almıştır. Aynı zamanda bu süreçte AstraZeneca şirketinin yürüttüğü 180 derece Tersine Mentorluk Kampüs programında “Tersine Mentor” olarak yaklaşık 7 ay AstraZeneca şirketinin üst düzey yöneticilerine mentorluk yapmıştır.

2021 Ağustos ayında Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvarında aktif gıda ambalajı geliştirme, biyomedikal uygulamalar için hidroksiapatit sentezi gibi çeşitli deneyimler kazanmıştır. Tüm bunlara ek olarak Mehmet Zorlu Vakfı – MEF Üniversitesi işbirliğinde yürütülen “Yetkin Gençler” programında kursiyer olmaya hak kazanarak yaklaşık 3 aylık olan  eğitim sürecini başarıyla tamamlamıştır. 

2022 Haziran ayında zorunlu işletme stajını Türkiye’nin en önde gelen markalarının üretiminin yapıldığı Endeks Kimya şirketinde üretim stajyeri olarak tamamlamıştır.

Üniversite eğitim hayatı boyunca ilgi duyduğu pazarlama alanında çalışmalarını sürdüren Şeyma, 2022 Ağustos ayında Alen Beauty adlı kozmetik şirketinde kariyerine “Marketing Assistant” olarak devam etmiştir. 

Bir biyomühendis adayı olarak en büyük hayalinin insanlık yararına çalışmalar yapmak olduğunu vurgulayan Şeyma bu alanda çeşitli projeler üretmeye devam etmektedir.